Jakie zastosowania przemysłowe ma pompa śrubowa?

Pompy śrubowe to pompy wyporowe, które wykorzystują jeden lub więcej ślimaków (wirników) do przemieszczania płynu wzdłuż ich osi. Pompy te są znane ze swojej niezawodności, wydajności i przydatności do tłoczenia różnych płynów. Oto kilka zastosowań przemysłowych pomp śrubowych wraz z informacjami o samej pompie!

Konstrukcja i działanie pompy śrubowej

Każda pompa śrubowa – https://www.garenpost.com.pl/pompy-srubowe.html zbudowana jest z poniższych elementów:

Śruby spiralne

Pompy śrubowe mają zazwyczaj jedną lub więcej spiralnych śrub lub wirników, które obracają się w obudowie lub stojanie. Śruby są spiralne i obracając się, zatrzymują i przesuwają płyn wzdłuż osi śruby.

Przekładnie siatkowe

W niektórych konstrukcjach śruby mogą się zazębiać, tworząc szczelną komorę pomiędzy śrubami a obudową pompy. Gdy śruby się obracają, płyn jest przepychany przez uszczelnione komory, zapewniając wyporność.

Obudowa

Zewnętrzna część pompy, w której składają się wszystkie elementy pozwalające na transport materiałów.

Napęd

Odpowiada za działanie pompy, na przykład może być to napęd elektryczny, gdy pompa wyposażona jest w elektryczny silnik.

Rodzaje pomp śrubowych

Główne typy pomp śrubowych obejmują:

  • pompy jednoślimakowe (postępowe pompy wnękowe)
  • pompy wieloślimakowe (pompy dwuślimakowe lub trójślimakowe)

Na przykład pompy dwuślimakowe mają dwie zazębione śruby obracające się w przeciwnych kierunkach.

Zastosowania przemysłowe pomp śrubowych

Pompy śrubowe mogą tłoczyć ciecze o różnej lepkości, zarówno o niskiej, jak i wysokiej lepkości. Nadają się do przenoszenia płynów ściernych, wrażliwych i niesmarujących. Główne obszary stosowania pomp śrubowych to:

Przemysł naftowo-gazowy

Pompy śrubowe służą do przesyłu i wzbogacania ropy naftowej, produktów rafinowanych i ciekłego gazu ziemnego. Są używane w procesach wydobycia, transportu i rafinacji ropy i gazu.

Przemysł chemiczny

Pompy śrubowe są wykorzystywane w przemyśle chemicznym do przesyłu różnych chemikaliów, polimerów i lepkich płynów. Są w stanie poradzić sobie z substancjami korozyjnymi i ściernymi, dzięki czemu nadają się do wymagających zastosowań chemicznych.

Przemysł spożywczy

Pompy śrubowe są stosowane w przemyśle spożywczym i napojów do przenoszenia lepkich produktów, takich jak syropy, kremy i sosy. Spełniają normy sanitarne i nadają się do transportu materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Produkcja energii

Pompy śrubowe odgrywają rolę w zastosowaniach związanych z wytwarzaniem energii, w tym w transporcie oleju smarowego w turbinach i układach hydraulicznych.

Oczyszczanie ścieków

Pompy śrubowe stosowane są w oczyszczalniach ścieków do pompowania osadów i innych lepkich materiałów.