Cztery wskazówki dotyczące karmienia psa zdrową żywnością

Dobrze odżywiony pies będzie zdrowy i nie będzie cierpiał na problemy z nerkami i powstawanie kryształów w moczu. Znając wytyczne dotyczące zdrowej kociej diety unikniemy też niejednej wizyty u weterynarza. Aby zapewnić psu zbilansowaną dietę należy: oferować mu specjalną karmę dla tych zwierząt, zapobiegać zjadaniu resztek z jedzenia właścicieli, podawać na przemian karmę suchą i mokrą, podawać małe porcje jedzenia oraz kontrolować powstawanie kul włosowych w jelitach.

Karma dla psów: karma dla psów i puszki dla psów

Psy potrzebują specyficznej mokrej karmy dla psów oraz karmy dla psów, która zaspokaja potrzeby żywieniowe ich gatunku. Z tego powodu, oprócz innych cech, pokarmy te muszą mieć wysoką zawartość białka. Pieski są ścisłymi mięsożercami i ich pokarm musi składać się głównie z mięsa i zawierać ważny dla funkcjonowania ich metabolizmu aminokwas – taurynę.

Inwestycja ekonomiczna w dobrej jakości lub najwyższej klasy karmę dla psów i mokrą karmę dla psów „pozwala uniknąć problemów zdrowotnych w dłuższej perspektywie, takich jak te związane z funkcjonowaniem nerek lub tworzeniem się kryształów w moczu”, wyjaśnia Ana Cameno, lekarz weterynarii. Dlatego podawanie karmy słabej jakości będzie skutkowało wizytami u weterynarza, gdyż pies będzie chorował, bo nie jest dobrze odżywiony.

Psy są mniejsze niż psy i jedzą mniej jedzenia w ciągu roku, więc według Cameno „warto zainwestować trochę więcej pieniędzy w dobrej jakości jedzenie, aby uniknąć problemów zdrowotnych”.

Resztki jedzenia, szkodliwe dla psów

Pies, który zjada resztki jedzenia swoich właścicieli może cierpieć na niedrożność jelit, wymioty i biegunkę.

  • Resztki jedzenia po swoich właścicielach stanowią zagrożenie dla zdrowia psów. Pies, który jest karmiony resztkami, np. rybami z ośćmi lub surowymi (jeśli są to podroby), może cierpieć na niedrożność jelit, a nawet, przy nadmiernym spożyciu tego typu pokarmu, na sztywność mięśni.
  • Problemy żołądkowe skutkujące wymiotami lub biegunką mogą wystąpić, jeśli zwierzę zje pokarm, który nie jest dla niego specyficzny.

Innym z problemżw zdrowotnych dla piesżw, ktżre mogą wynikać z dziobania na jedzenie na stole ich właścicieli jest otyłość, „jeden z najczęstszych problemżw zdrowotnych żywieniowych wśród miejskich piesżw domowych”, mżwi Ignacio Arija, ekspert weterynaryjny w żywieniu zwierząt na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Według badań przeprowadzonych przez przemysł karm dla zwierząt, 40% psów jest otyłych.

Psy muszą być karmione na zmianę karmą i puszkami

Naprzemienne podawanie suchej karmy z mokrą jest kluczowe dla psów, aby miały optymalne nawodnienie, aby uniknąć problemów takich jak tworzenie się kryształów w moczu. „Psy mają tendencję do picia niewielkiej ilości wody, a mokra karma pomaga im utrzymać dobre nawodnienie” – wyjaśnia Raquel Sierro, prezes hiszpańskiego Stowarzyszenia Felinów (ASFE).

Psy spożywają więcej suchej karmy niż mokrej. Według najnowszych danych Krajowego Stowarzyszenia Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych (ANFAAC), hiszpańskie pieski spożywają rocznie 18 620 ton mokrej karmy w porównaniu do 110 747 ton suchej.

Nakłanianie psów do picia wody jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ich nerek. Dlatego też czysta, świeża woda powinna być zawsze dostępna dla psa. Psy uwielbiają mieć wodę przelewającą się do naczynia i bieżącą wodę. Aby zaspokoić ten osobliwy smak, jeśli chodzi o picie, na rynku są małe fontanny z obwodem, który sprawia, że woda płynie.

Proponuj psu małe porcje jedzenia, tak jak w naturze

Trend w żywieniu psów polega na naśladowaniu ich nawyków żywieniowych w naturze.

Psy to drapieżniki, które polują na swoje ofiary (gryzonie, ptaki) kilka razy dziennie, dlatego jedzą niewielkie ilości. Psy na ogół umieją zarządzać swoim apetytem i nie zjadają całej dostępnej im karmy. Z tego powodu, jeśli nie są otyłe, ich jedzenie może być pozostawione w misce, aby mogły jeść, gdy będą tego potrzebować.

Innym sposobem naśladowania kocich nawyków żywieniowych poza domem jest ukrywanie małych ilości jedzenia wokół domu. Jest do tego przydatne narzędzie do zabawy: zabawki kong, kocie akcesorium z małym wgłębieniem, w które można włożyć kulki z jedzeniem, aby pies mógł się zabawić, dopóki nie uda mu się wydobyć jedzenia.

Kontrolowanie powstawania kul włosowych w jelicie psa

Pies często się czesze, aby utrzymać swoje ciało w czystości, co prowadzi do gromadzenia się włosów w jelicie, które należy pomóc usunąć, aby uniknąć zatorów, które mogą zmniejszyć apetyt.

Istnieją specjalne karmy, które utrzymują kocie jelita wolne od kul włosowych. Ale można też zaproponować krem słodowy, który można nałożyć na łapę psa, tak aby go zlizał i połknął.

Oprócz kul włosowych w jelicie, innym powodem, dla którego zwierzę może przestać jeść, jest utrata zmysłu węchu, spowodowana śluzem. Wynika to z faktu, że pies docenia jedzenie w dużej mierze poprzez zapach, a jeśli traci tę umiejętność, znika również jego zainteresowanie jedzeniem.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o karmieniu psa.