,

Pierwsze Testy kamery IP Full HD 1080i OD-2025HD oraz OD-2025PHD

Dawno oczekiwana kamera AirLive OD-2025PHD oraz OD-2025HD dostały się do moich łapek. Wygłodniały nowości szybkie porównanie obu kamer, bo niby jedna PHD a druga tylko HD i o co chodzi ?. Szybkie kojarzenie P jak PoE okazało się słuszne. PHD nie nadaje się do zasilania PoE zgodnego z norma 802.3af czyli nie będzie grała ze Swichami PoE. Konsultacje ze znajomym z branży IP Cam Surveilance tylko poutwierdzały nas w przekonaniu, że oboje rozumiemy co czytamy  i że oboje mamy racje. ALE, na duże brawa zasługuje fakt, że producent dołączył do  zestawu z kamerą PHD mieszacz PoE – czyli nic nie szkodzi że nie masz switcha z PoE My na dzień dobry wyposażymy cię w mieszacz, i teraz wystarczy że podłączysz do niego zasilacz , wepniesz kabel RJ45 i Twoja kamera będzie zasilana tylko kablem RJ45 ! Fakt, nie wszyscy mają switche PoE, Fakt bez sensu jest kupować go osobno skoro można trafić na niekompatybilny bubel. Fakt nie kosztuje on niesamowicie wielkich pieniędzy żeby nie móc go dodać – ale TRZEBA MYŚLEĆ – AirLive dziękuję.

 

Sposób połączenia Injectora PoE Dostarczonego wraz z kamerą PoE-2025PHD
Dobre dla osób nie planujących zakupu drogich switchy PoE

 

Oddałem więc to 2025HD na testy do zaprzyjaźnionej firmy i jego testy okazały się przekraczać znacznie oczekiwania ( jak ja lubię takie chwile ), kamera spisuje się rewelacyjnie przy 25fps a obu nam rzuciła się oczy wręcz niesamowicie realistyczne oddawanie barw przez CMOS’a. Z tymi barwami jest to bardzo dobra sprawa, kiedyś dawno temu gdy drukarki atramentowe rywalizowały między sobą o prymat najlepszej, wtedy 2 wiodące firmy obrały 2 różne kierunki marketingowo technologiczne. Hewlett Packard poszedł w stronę kolorów i mieszania barw by stworzyć realistyczne przejścia tonalne LexMark natomiast podwoił rozdzielczość wypuszczając  pierwszą drukarkę zdolną wydrukować obraz z rozdzielczością 1200dPi i jak myślicie kto wygrał ? 600dPi i wspaniałe przejścia tonalne ? czy 1200dPi Lexmarka powalające na kolana precyzją. Ano wygrało HP, dlatego że ludzie często wolą wydrukowane zdjęcie niż rysunek techniczny, bo przejścia tonalne w HP dla ludzkiego oka robiły wspaniałą pracę odzwierciedlając rzeczywistość i przy tym KULAWY Brak jakichkolwiek mieszanek barw w Lexmarku był porażająco obrzydliwy..

I teraz ten CMOS znów udowadnia że jednak można zrobić połączenie optyki ( szklana !! 4mm ) i układu CMOS do naprawdę wiernego oddawania barw co powiem wcześniej było nie spotykane.

Kolejna nowość jeżeli chodzi o AirLive Ip Cam to wreszcie Full HD  w rozdzielczości 1080i czyli 1920×1072 pixele i to widać. Czy jest płynnie ?  Tak jeżeli posiadasz mocny sprzęt.  U mnie przygoda z tą kamerą wciąż trwa i raczej pisząc te słowa jestem przed kolejną seria testów zewnętrznych bo niestety pierwszą spaliłem. Jak się pali text ? banalnie prosto – użyłem swojego domowego komputera PC z niesamowitą ilością aplikacji w tle z 2’ma antywirami włącznie. To wszystko spiął wprawdzie porządny Quad Core na dobrej grafice ale klęknęły dyski – jest ich 4 i nie pamiętają co to defragmentacja. Test się udał a jakże, tylko jakość materiału nagranego Video pozostawia wiele do życzenia a tym bardziej nie jest warta publikacji. ( oczywiście nagrywam film z testów i będzie publikowany na YouTube ).  Reasumując rano wiedząc ze wina leży jak zwykle po mojej stronie, zacząłem od reinstalacji systemu na świeżym dysku SATAII gdzie quadcore mógł wreszcie się wyszumieć swoimi 64bit’ami i szalał.

Pierwsze testy wewnętrzne zaowocowały filmami z prędkością 26Fps ale z jakością ustawioną na 90%. Tutaj w systemie kamery IP mamy wiele parametrów do ustawienie, zabawa nimi jest żmudna i każde przestawienie parametru może skutkować zwiększeniem ilości danych do zapisu w jednym czasie a graniczne transfery w tej kamerze mogą śmiało przekroczyć  25Mbps czyli zapis na poziomie 35MB/s musi odbywać się bardzo płynnie. O samej kamerze opowiem więcej w następnym artykule. A do tego czasu na pewno znajdziecie film na YouTube o tytule AirLive Ip Cam OD-2025HD / OD-2025PHD. Wartym wspomnienia elementem zestawu jest oprogramowanie do monitoringu Cam Pro HD, posiada ono możliwość jednoczesnej rejestracji materiału Video z 64 Kamer IP AirLive. Jednoczesna rejestracja i przeglądanie zapisanych treści również jest możliwe. Program ponadto oferuje możliwość uruchomienia serwera z dostępem zdalnym, wtedy istnieje możliwość zdalnego zarządzania i przeglądania zapisanych treści. Oprogramowanie prócz standardowych funkcji zapis/odczyt umożliwia export zapisanego materiału do pliku AVI wg zadanych parametrów czasowych. Obsługuje również alarmy kamery spowodowane mechanizmem detekcji ruchu czy też reakcji na czujnik podłączony do kamery dzięki konektorowi DIDO. Materiał Video z takich wzbudzonych czujek jest tagowany, stąd istnieje możliwość wylistowania TYLKO fragmentów zawierających informacje o wzbudzeniu alarmu ( trudno by było przeglądać godziny danych nawet na przewijaniu by dotrzeć do interesującego nas zdarzenia – kto choć raz miał przyjemność ten wie )

 

Kilka zrzutów z Cam Pro HD

Ważniejsze cechy produktu :

2.0 Mega CMOS H.264 IP Camera  – to zrozumiałe + kodowanie kodekiem H.264 gdzie jedna klatka może zostać skompresowana z 1MB do 10Kb – dzieje się tak dlatego, że kodek H.264 działa w oparciu o wektor przesunięcia i jeżeli obraz jest stabilny np wewnątrz pomieszczenia, kodek koduje to jako “nic się nie dzieje” a nie nagrywa kolejnych klatek w których rzeczywiście nic się nie dzieje.

Up to 1920 x 1080@30fps  – zgadza się, jestem w stanie nagrać materiał Video w rozdzielczości 1920 x 1080 z prędkością 30 klatek na sekundę

Viewing the Video via 3/3.5G Mobile Phone  – AirLive jest kompatybilny z przeglądarkami internetowymi wszystkich systemów telefonów komórkowych, inni producenci wciąż piszą aplikacje do obsługi kamer IP tu rzeczywiście lepiej jest być po prostu zgodnym z każdą przeglądarką – nie musimy się martwić czy nasza NOWA kamera jest obsługiwana już przez program. Testowane na telefonach Apple’a i systemie Android – działa znakomicie.

Support 802.3af Power over Ethernet  – czyli albo wspiera PoE i zasilamy kamerę ze switcha PoE i wtedy jest to kamera OD-2025HD albo za pomocą dołączonego Injectora i jest to kamera OD-2025PHD. Ważne jest jednak by pamiętać że kamery PHD nie zasilimy ze switcha PoE – inne napięcia.

IP-66 Weatherproof Housing for most of Environments  – czyli kamera odporna na czynniki zewnętrzne, w sumie jest nawet wodoodporna ( testowana w akwarium  😉 – IP-66 również nazywana anti-water / anti-dust – czyli przeciwpyłowa.

With High Illuminate IR LED, Project up to 25 Meters  – Tak, posiada diody LED Podczerwieni i doświetla w nocy obiekt oddalony do 25 Metrów

Support H.264, MPEG, MJPEG  – ponadto obsługuje kodowania H.264, MPEG, MJPG

Compatible with ONVIF standard  – ONVIF to nowość w kamerach IP, jest to chip “tłumaczący” wszystkie  komendy kamery do współpracy z oprogramowaniem monitorującym, w sumie to dość przełomowa technologia gdyż wcześniej TYLKO oprogramowanie producenta A wspierało kamery A – system ONVIF ma to zmienić definitywnie  = każda kamera zgodna z ONVIF będzie współpracowała z każdym programem zgodnym z ONVIF, to raczej ukłon w stronę instalatorów przyzwyczajonych do pewnego określonego rodzaju oprogramowania, którego używają od dawna i od teraz mogą korzystać z kamer dowolnego producenta a nie jak było to wcześniej TYLKO z kamer obsługiwanych przez oprogramowanie.

Support Two-Way Audio  – możemy porozumiewać się głosem z osobą będącą po drugiej stronie kamery = obecny HIT strażników miejskich 😉

Pierwszy film z Testów

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rZmChGcgUuw[/youtube]

 

Plik generowany waży sporo - zapis musi być bardzo szybki
      
		
    
A to było tylko kilkanaście sekund w Full HD
      
		
    
Opcje obrazu kamery - ważna funkcja Power Frequency 50-60Hz
zapobiega migotaniu obrazu przy sztucznym oświetleniu
bez stateczników elektronicznych ( halogeny, świetlówki, HPS )
      
		
    
Ryba wychwycona w strefie detekcji ruchu, widać czerwoną
linię wykresu - Alarm wzbudzony ;)

Funkcji dużo - i jest wreszcie ONVIF, czyli od dziś
nieważne jakie oprogramowanie posiadasz - będzie działać z AirLive IP Cam

 

Po Teście zewnętrznym,

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kLI-f6Pq9gQ[/youtube]

Większość materiału Video nakręcona została na standardowych ustawieniach kamery, GOP ustawiałem raczej na 30 bo kiedy ustawiamy to odświeżanie klatki kluczowej w okolicach 1-5-10 to to przestaje mieć sens, obraz cały odświeża się bardzo szybko wraz z pikselami które się nie zmieniają czyli tła i inne. Ten kto wie czym się różni H,264 od innych kodeków przypomnę że bazuje on na zmiennych wielkościach kodowanych powierzchni danych, które wcześniej mogły być tylko kwadratem, ponadto mamy tu do czynienia z opisywaniu ruchu obiektu za pomocą wektora przesunięcia. GOP właśnie to nic innego jak klatka kluczowa sprawdzająca całość obrazu pod kątem ewentualnych usterek.

Praca Kodeka H.264 czyli co go obchodzi a co go mało obchodzi
,widać ruchome obiekty oraz wektor przesunięcia

Bardzo płynnie działa kontrast ze światłem, jak widać na filmie można było spokojnie zrobić zdjęcia w akwarium przy lampach wyładowczych 150W HQ, jak i dostroić obraz do światła jakie mamy o 10 rano w bezchmurny dzień. Zabawa tymi ustawieniami nie nastręcza żadnych trudności, pomaga nam w tym screen z okna głównego z obrazem monitorowanym, zmiany widoczne są natychmiast. Żeby obraz był ostry na zadanej odległości wystarczy odkręcić wieko kamery by dostać się do obiektywu ( widać go na zdjęciach ) tam przekręcając regulujemy ogniskowa.

Skuteczność.

Żeby zbytnio nie “cukrzyć w cukrze” – po krótkich filmach nagranych ot tak dla sprawdzenia jakości kamery, ustawiłem sobie zadanie “chcę mieć wszystkie numery rejestracyjne pojazdów przejeżdżających dziś pod moimi oknami”, jak widać na filmie kamera stanęła na statywie aparatu fotograficznego i umieszczona została na parapecie. Wyniki przedstawiam niżej.

Główne okno używanego Virtual Dub’a  – i parę “strzałów”

– każdy przejeżdżający dał się odczytać bez najmniejszego problemu.

I trochę zdjęć samej kamery – jej korpusu i optyki

Konektor DIDO

Wiele osób pomija ten konektor w implementacji kamer IP stosując raczej model nagrywania ciągłego niż nagrywania w reakcji na zdarzenie. Dla przypomnienia konektor ten posiada wejście i wyjście zdolne komunikować się z oprogramowaniem kamery i programem nagrywającym. Podłączamy do niego 2 typy urządzeń,  czyli wejściowe ( czujki, czujniki ruchu, czujniki zbliżeniowe otwartych drzwi ) oraz wyjściowe czyli różnego rodzaju syreny czy urządzenia central alarmowych. Wyobraźmy sobie sytuację, w której zadaliśmy naszemu oprogramowaniu monitorowanie korytarza naszego biura z drzwiami wejściowymi.  Wiadomo że i tak monitoring będzie ciągły, więc kamera zarejestruje wszystkie wejścia i wyjścia z budynku lecz bardzo trudno nam będzie znaleźć faktyczną ilość osób która do biura wchodzi lub wychodzi korzystając z drzwi głównych. Z pomocą właśnie możemy stosować konektor DIDO wraz z czujnikiem zbliżeniowym zamontowanym na drzwiach głównych. Każde otwarcie drzwi spowoduje wywołanie „alarmu” w kamerze i dzięki temu otrzymamy prócz standardowego zapisu Video z monitoringu ciągłego, pięknie otagowane zdarzenie widzialne w monitorze obsługi zdarzeń  – czyli łatwe do znalezienia bo oznaczone kilka sekund „z życia kamery”. Czy łatwiej jest liczyć ilość osób, która weszła do budynku przeglądając cały materiał Video ? czy łatwiej jest otworzyć monitor zdarzeń i zobaczyć „ile razy dziś drzwi zostały otwarte” o jakiej godzinie i przeglądnąć zdjęcia już posegregowane. Zdjęcia ?, tak – mogą być to również sekwencje plików JPEG, które z racji swojej budowy mają znacznie wyższą jakość od kodowanych strumieni H.264. JPEG stosuje się tam, gdzie nie zależy nam na uchwyceniu ruchu, ale na obrazie z większą liczbą detali. Ponieważ kamery AirLive obsługują funkcję Multi Streammingu – mogą w jednym czasie dokonywać zapisu w różne miejsca z różną jakością. Takie systemy akurat z tak podpiętą czujką zbliżeniową  stosuje się z powodzeniem w komisach samochodowych w połączeniu z kamerami obrotowymi patrolującymi obszar komisu 24/h, lecz wystarczy otworzyć bramę główną by kamera skierowała na nią oko obiektywu i nagrywała przez zadaną ilość czasu to co wzbudziło alarm – czyli wyjeżdżający lub wjeżdżający na teren posesji samochód. DIDO jak widzicie i jego zastosowania są bardzo szerokie i tak naprawdę wciąż pojawiają się nowe rodzaje czujek jak ostatnio modna „bramka laserowa”.  Dla ułatwienia zrozumienia budowy konektora pod spodem jego rysunek schematyczny podłączania urządzeń. Podczas testów korzystałem z wyjścia alarmowego skonfigurowanego do pracy z czujnikiem ruchu – gdy kamera wykrywała ruch przed swoim obiektywem wzbudzała przez czas 3 sekund syrenę alarmową ale tylko od poniedziałku do piątku w godzinach 9-19 bo system ten jest oczywiście oparty o Schedule’r / kalendarz obsługi zdarzeń.

CO NOWEGO w odróżnieniu do wersji wcześniejszych
Z nowych funkcjonalności jakie udało mi się zauważyć w OD-2025HD i OD-2025PHD to 2 kompletnie odświeżone tryby nagrywania, EVBR i ECBR – zmianie uległo na plus sterowanie szczegółowe parametrami bitrate, jak widać na screenach z systemu już nie tylko sterujemy jakością przesyłanego materiału ale również parametrem przepustowości z kamery na zewnątrz.

 

Zmieniając parametry przepustowości EVBR do niższych wartości przyspieszamy znacznie ilość rejestrowanych klatek na sekundę – wiadomo kosztem niższej rozdzielczości – tu osiągnięte 40fps. Nagranie realizowane za pomocą dołączonego oprogramowania Cam Pro HD

Streamming Multicast + Composite Video Out
Od nowego oprogramowania OD-235HD weszła również możliwość streamowania sygnału w multicaście dla siecie lokalnych IP TV i wreszcie rozwiązano wcześniejszy problem streamowania do sieci analogowych – OD-2025HD / OD-2025PHD została wyposażona w złącze BNC Composite Video czyli wreszcie można podłączyć taką kamerę do monitora lub rejestratora DVR czy też sieci osiedlowej kablówki.

Podsumowanie  

Wiem że jest to kolejny milowy krok w dziedzinie  IP Cam i w ogóle monitoringu video, tak to w sumie musi być gdy dostajemy coś genetycznie nowego na tyle że jeszcze kupić w sklepie się tego nie da. Cieszę się, że obeszło się bez większych rewolucji technicznych, że sprzęt podłączony od razu łapie IP z serwera DHCP a oprogramowanie monitorujące natychmiast przechwytuje kontrolę nad kamerą. Gdyby ktoś nie miał do czynienia z kamerami i oprogramowaniem z przed kilku lat – zapewniam, nie było to wcale ani łatwe ani proste ani logiczne. OD-2025PHD Spodobała mi się bardzo, korpus masywny metalowy ciężki z osłoną ( daszkiem ) z lekkich stopów, poszerzona ilość wejść / wyjść i w końcu przełomowa kontrola nad parametrami nagrywania.  Jedyny brak, jaki zobaczyłem w kamerze to znany z OD-235HD sterowany czujnik podczerwieni – gdzie regulujemy próg przełączania kamery z trybu nocnego na dzienny i odwrotnie – ale tu nie martwię się w ogóle bo wiem że to tylko kwestia czasu gdy kamera pojawi się w sprzedaży i zostaną wypuszczone kolejne wersje oprogramowania sterującego.  Odradzam natomiast jakiekolwiek instalacje na komputerach słabszych, QuadCore AMD został wysycony w 18% obsługą tylko jednej kamery a i tak osiągnął dobre parametry pracy. Wiem że w republice Czeskiej jest mariaż AirLive z firmą DELL i tam też odpalono dość poważne instalacje obejmujące przeszło 40 kamer w jednej sieci co wymaga od serwera naprawdę znacznej prędkości zapisu na dyskach. Z tego co wiem również, na dzień dzisiejszy kamera będzie obsługiwana przez NVR8 i NVR16 firmy AirLive – czyli nie musimy korzystać z masywnych komputerów a wykorzystać już istniejące nagrywarki.  Oprogramowanie jakie testowałem to Cam Pro HD oraz Cam Pro 64 – różnica jest znów genetyczna, Cam Pro 64 jako oprogramowanie starsze, nie umożliwił mi wyboru szybkości nagrywania po wyżej 20 fps, oraz nie rozpoznawał nowych trybów EVBR czy ECBR co go raczej dla tych kamer wg mojej opinii dyskwalifikuje – program pracuje, pracuje stabilnie, lecz nie wykorzystuje w ogóle specjalnie napisanych „nowinek technologicznych” a interface trochę trąci myszką. 

Od pojawienia się monitoringu Video w technologii IP mam nieodparte wrażenie, że instalatorzy wciąż starają się sprzedawać systemy CCTV. Ja wiem, routing, porty, IP, DHCP, PoE, i kupa innych „ciężkich” warunków do spełnienia, ale nic nie umożliwi nam takiej możliwości implementacji jak systemy ip właśnie. Idąc po drucie kamery CCTV dojedziemy do rejestratora – w końcu na nim koncentruje się sygnał z tylu kamer ile mamy w systemie. Idąc po kablu IP dojdziemy najwyżej do switcha, a i to nie koniecznie jak przedstawia szkic niżej.

 

AIrMax5 5Ghz AP Zewnętrzny we współpracy
z kamerami IP OD-2025PHD i bazą AirMax Duo 

Dalszym krokiem to sam NVR, w systemach IP możemy mieć ich kilka – nie jest problemem przekierowanie zapisu w jednym czasie na jeden NVR i zapasowy ( na wypadek wszelki ).  Podgląd z telefonów komórkowych  – w CCTV istnieją rejestratory (nie tanie), które to umożliwiają – a w technologii IP logujemy się wszędzie „w cenie”.

Co się dzieje z systemem CCTV kiedy uszkodzi się rejestrator ? – pada całość systemu. W technologii IP jak pisałem – przekierowanie może być wszędzie, a i tak zawsze będziemy mieli dostęp do każdej kamery z osobna – w końcu na każdą możemy się zalogować, możemy przekierować porty na zewnątrz czy skonfigurować DynDNS.

Zasilanie PoE ? – nie ma tego w CCTV, widziałem już różne patenty jak doprowadzić prąd do kamery, ale żadne z tych co widziałem nie było autoryzowane, przecież trzeba mieć certyfikaty na instalacje elektryczne sieci 220V – tu mamy PoE i sprawa jest banalnie prosta.

27 replies
 1. Szymon
  Szymon says:

  Witam,

  Ja z kolei zakupiłem kamerę WN-200HD. Posiadam także inne kamery Airlive i chciałem porównać czy naprawdę poprawili ostrość obrazu z która miały problem 1.3Mpx. Od 4 godzin jest zainstalowana na hali produkcyjnej i jakie jest moje wielkie zdziwienie że widzi tak samo jak kamery 1.3Mpx. Nadal jest brak ostrości na całym obszarze. W warunkach domowych wczoraj testowałem to jak zwykle wszystko ładnie i ostro (lepiej niż 1.3Mpx). Wystawiłem na dwór również ładnie bo ładna pogoda światła pada tylko z jednej strony. Zobaczymy jak poradzi sobie pod wieczór kamera, poprzednik Wl-350HD nic nie widzia wieczorem nawet gdy miałem zainstalowany dodatkowy reflektor LED 96 sztuk (kamera miała tylko 6 sztuk). A jak zmieniłem ustawienia widziała w nocy dobrze ale za dnia było widać tylko biały obraz 🙂
  Zrobiłem też test i uruchomiła się na rejestratorze NVR8 (jest tylko h264 i mjpeg) i rozdzielczości 1600×1200, 640×480, 320×240.
  Zakładam że OD-2025HD niewiele będzie się różnić od OD-325HD.Zakładam że OD-2025HD ratuje że ma tryb podczerwieni, a tak jakość nie będzie lepsza od WN-200HD bo mają zakładam ten sam przetwornik obrayu. Jak na razie według mnie najlepsze obrazy miały kamery VGA Airlive.

  Tak na marginesie muszę pochwalić na tle konkurencji kamery Airlive jeśli chodzi o tryb nocny. Najlepiej widzą, bez żadnych szumów i mało pobierają danych w tym trybie dlatego czekam na WN-2600HD (czy ktoś wie jakie będzie cena kamer).

  Odpowiedz
  • Pawel
   Pawel says:

   WN-200HD ja tam widzę sporą różnicę, zrobiłem filmik na Youtube tak samo jak o tej – demonem prędkości nie jest , ale nie da się powiedzieć że HD nie widać zresztą zobacz na czasem publikowane zapisy z monitoringu – ostatnie sprawy porachunków kibiców, tam można powiedzieć LEDWO widać więc porównując obraz z tamtych zapisów z obecnym z WN-200HD różnica jest kolosalna na naszą korzyść – postępu nie zatrzymamy. Wszystko to magia obiektywu. Jak masz szeroki kąt do objęcia to przy takiej małej soczewce muszą być jakieś zniekształcenia, jeszcze większe są w WN-2600HD i widać to jak z bliska kamerą patrzę na monitor i zakrzywia jego boki = mnie to wkurza, ale albo albo. Wiesz gadałem z ludźmi z http://www.napad.pl i to oni mi tłumaczą że po prostu inaczej się nie da – że to nie możliwe że jak coś ma 2-3mm szerokości to uzyskamy cudny bez zniekształceń obraz. Co innego w kamerach takich jak 100HD gdzie z obiektywem obraz jest kosmicznie dobry – w końcu duże obiektywy po 350,- 400 pln z kamer ze sterowaniem przesłoną. Z ciekawostek pojawia się teraz 100HD w wersji z podglądem nocnym. OD-2025HD na dzień dobry jak widać na filmie jest szybsza od 200HD – heh … właśnie 2025HD pięknie patrzy nocą i płynnie. Muszę coś nagrać i dorzucić do artykułu.

   Odpowiedz
 2. Szymon
  Szymon says:

  Mi nie chodzi oto, że obraz jest zniekształcony (obraz jak rybie oko), ale oto, że brak ostrości obiekt oddalony o 5 metrów widzi dobrze, ale obiekt w odległości 3 metry i 8 metrów jest już cały zamazany (brak ostrości). Dla przykładu podam, że dziś zainstalowałem w te same miejsce Vivotek 8332 i ona widzi całość bardzo ostro, mimo że ma 3,6mm a Airlive 4mm, niezależnie czy coś jest w odległości 1 metra czy 6 metrów obraz jest ostry. Mogę przesłać przykładowe zdjęcie z 3 kamer (2x Airlive i 1x Vivotek) i można sobie porównać gdzie jest brak ostrości. Potrzebuje jednak kamery, która będzie rozpoznawać twarz i myślałem, że nowe Airlive spełnią moje oczekiwania. Kupie OD-2026HD i sprawdzę jak będzie są w tym temacie radzić.
  Ogólnie rzecz biorąc jest bardzo duży postęp w nowych Airlive. Nowe funkcję, lepiej odwzorowane kolory, możliwość zapisu na kartach SD. WN-200HD ma miej klatek, dlatego obraz jest mniej płynny z tego, co widziałem. Ale jeśli chodzi o ostrość i kolory to moim zdaniem są bardzo podobne.
  100HD moim zdaniem jest teraz faworytem z funkcją oświetlania podczerwieni to moim zdaniem bardzo dobre posunięcie.

  Odpowiedz
  • Pawel
   Pawel says:

   Chętnie zobaczę te zdjęcia, widziałem ceny 8332 i o ile IP-200PHD to koszt 506pln, 8332 na ceneo najtaniej to 990pln – czyli mówimy o czymś 50% droższym ale znów 8332 ma obudowę do pracy na zewnątrz a nie plastik do wewnątrz, nie chcę bronić WN-200HD czy IP-200PHD bo to kompletnie różne kamery – kiedy będziesz regulował ostrość przestaw kamerę na tryb MJPG i mój sposób na ustawianie ostrości to napisany na kartce flamastrem jakiś text – ostrzę tak długo aż jest okay. Dopiero później przestawiam na normalne H.264 – jak GOP zaczyna pracować wszystko za bardzo “kwadratuje” – widziałem parę filmików na YT z 8332, chętnie bym go dotknął. Dlatego właśnie zasuwam w to samo miejsce na ten sam parapet robić testy, by były wiarygodniejsze – ot test street z ulicy, a muszę powiedzieć że tam procesor kamery ma co robić, poruszają się wszystkie obiekty na ekranie – dopiero przy włączonym VirtualDUB z wtyczką Antishake i włączonymi wektorami przesunięć – zobaczyłem że ona nawet przelicza ruszające się liście , a wydawało mi się że one się nie ruszają – a jednak. czekam na foty, z chęcią to zobaczę – będę miał pogląd na 8332 i porównanie do 2025HD/PHD – też muszę jeszcze zrobić fotki z MJPG z tych kamer… wypadałoby

   Odpowiedz
 3. Daniel
  Daniel says:

  Aj, czekam i czekam na te kamerki, jakies pierwsze testy, filmiki itd.
  Jezeli mozna to prosze o filmik, w ktorym pokazecie test zapisu w nocy. I moze zeczywiscie jakis filmik z testem ostrosci?

  Odpowiedz
  • Pawel
   Pawel says:

   wiem, zbieram się do Tego – cały tydzień nie było mnie w Lab’ie ( wyjazdy służbowe ) a właśnie się dowiedziałem że musze jechać na Litwę i szkolić, po powrocie przeszło tygodniowym ilość spraw nawarstwionych w skrzynce email zrobiła się koszmarna – piszę Ci to wszytsko dlatego że pamietam 🙂 ps. napad.pl ma instalować 2025PHD na zewnątrz – także sam bedziesz mógł niebawem zobaczyć obraz z kmery 2025 w nocy 😉

   Odpowiedz
 4. Szymon
  Szymon says:

  W załączniku są przykładowe zdjęcia z kamer o których mówiliśmy. http://www.speedyshare.com/files/30568683/porownanie.zip
  Porównanie IP8332 i OD325.
  W różnych konfiguracjach jak miałem zainstalowane. Pomińmy, jakość bo tylko takie udało mi się znaleźć z różnych okresów. Ja chciałbym tylko zwrócić tylko na jedną rzecz otóż na ostrość obrazu, o którym mowa. Moim zdaniem IP8332 ma lepsza ostrość niż OD-325, mimo że oby dwie kamery są tej samej kwoty cenowej. W takich, jakich ja mam warunki kamery Airlive dobrze łapią ostrość tylko na środku obrazu im dalej tym większe zamazanie. Jeśli zmieni się ustawienie, że ma widzieć boki ostro to z kolei środek widzi zamazany. W IP8332 jakoś to rozwiązali, że kamera widzi w każdych warunkach ostro. Reszte nie ma, co porównywać, bo każda z kamer prezentuje takie same możliwości, jeśli chodzi o funkcje, Vivotek ma jeszcze na karty SD slot. Z tego, co widziałem w Internecie kamery Airlive 1.3Mpx mają z tym problem tu strona oficjalna i przykłady kamer Airlive też mają z tym problemy http://www.airlivecam.eu/online_kamery_Airlive.php na przykład OD-600HD na parkingu zachowuje się tak samo jak u mnie kamery na hali rożne odległości , światło pada różnie i mamy od razu problemy.
  Porównanie IP8332 i WN200HD
  Tu ciężko coś porównać, bo tylko jedno zdjęcie, które wyszło najlepiej i dlatego je zostawiłem. Ale gdy już otworzyło się bramę, kamera miała już duże problemy z ostrością. Instalowałem ją w różnych innych miejscach, ale efekt był jeszcze gorszy, bo więcej szczegółów i więcej przedmiotów. Ogólnie nowe Airlive 2.0Mpx są dużo lepsze niż stare 1.3MPx, ale wciąż im dużo brakuje do konkurencji, która ma kamery w tej samej cenie. Nie wiem, czemu Airlive nie może zrobić tak jak Vivotek i na przykład w telefonach komórkowych. Że obraz oddalony od 50cm do nieskończoności jest zawsze ostry. Fakt można ustawić OD-325HD nawet na odległość 25cm obraz, ale, po co to, komu jak każdy używa ją do monitoringu na dalsze odległości. Airlive, gdy testowałem kamery na zewnątrz gdzie jest dużo światła wszystko ładnie wyglądało i ostro.

  Z tą ostrością jeszcze będę próbować co powiedziałeś i zobaczę czy coś się obraz poprawił. Jak tylko pojawi się OD-2025HD chętnie kupie i spróbuje, co potrafi w tym czasie będę już miał Vivotek 2.0Mpx i zobaczę jak sobie poradzą z normalnymi zdjęcia bez żadnych kompresji, w tym samym czasie itp.

  Odpowiedz
 5. Szymon
  Szymon says:

  Wow ! Nie wiedziałem, że można zmienić obiektyw w 325HD. Na pewno zamówię myślę nad 3.6mm. Wówczas może i ostrość się poprawi  Widziałem też takie cuda http://allegro.pl/obiektyw-zoom-3-5mm-8mm-do-kamer-plytkowych-i1854978431.html czy to może będzie lepsze rozwiązanie dla jakości fakt obudowy nie zamknę ale i tak kamerę nie trzymam na dworze.

  A teraz po kolei. Vivotek 8332 i 325HD mają włączone tryby H264 z takich też obrazów pochodzą zdjęcia przykładowe. Zmieniałem na, MJPEG ale to niewiele dawało to. Kratek nie było, ale szumy nadal były.
  Vivotek fabrycznie ma 3.6mm a 325HD ma fabrycznie z tego, co czytałem 4mm. Vivotek widzi po prostu większy obszar na szerokość.

  Jestem ciekawy jak będzie 325HD widzieć po poprawkach nowym obiektywem 

  Odpowiedz
 6. Szymon
  Szymon says:

  Rozumiem oglądałem tylko obiektywy MINI z napad.pl. Bo oglądałem kamere 325HD i tylko o takim gwincie by mogły pasować. Jutro maja przyjechać obiektywy MINI więc zobaczę co dają. I postaram dać kilka zdjęć i podzielić się informacjami.

  Odpowiedz
   • Szymon
    Szymon says:

    Dziś zainstalowałem nowy obiekt w jednej z OD-325HD i w końcu można powiedzieć, że coś widać 🙂 Obraz tak ostry, że nawet lepszy niż na Vivoteku. W tej, co teraz zainstalowałem mam 3.6mm. Zdjęć nie pokaże, bo dzieje się na produkcji. Ale jutro będę robić drugą kamerę, więc zdjęcia już wstawie i będzie można porównać poprawę. Jeśli wszystko będzie dobrze OD-325HD dostanie drugą młodość. Poza tym odkryłem mały problem po odkręceniu obiektywu, ale o tym napiszę podczas pokazywania zdjęć. Czy można by odpowiedzieć na post na forum Airlive.pl w sprawie NVR8 i G.Duo to krótkie pytanie oto link http://forum-pl.airlive.com/viewtopic.php?f=6&t=9&p=31#p31

    Z tego co widzę kamera ta na parkingu musi mieć zainstalowany obiekty 8mm lub wyżej(chyba, że się mylę, ale jakoś na STD nie umiałem takiego czegoś osiągnąć chyba, że mam jakieś fabrycznie uszkodzone). Mam obiektyw 6mm i na nim obraz wyglądał najlepiej w warunkach domowych bo gdy przyszły obiektywy jedną kamerę zdemontowałem na 1 dzień żeby je szybko przetestować. Jutro lub sobotę pokaże wyniki końcowe.

    Odpowiedz
    • Pawel
     Pawel says:

     Ciesze się 😉 możliwe ze tam we wrocławiu jest właśnie zaisntalowany 6mm bo 325HD występowała właśnie w 2’ch wersjach. Co do jakosci obrazu nie wiem jak masz ustawiony parametr exposure time !!! w ciemniejszych pomieszczeniach lepiej jest go obniżać – wtedy jest więcej czasu na doświetlenie matrycy. Ja obecnie testuję obiektywy z kamerą 2025PHD a mam tu 4,2mm 6mm 8mm i rzeczywiście wygląda to tak że albo OSTRY obraz = albą kąty szerokie. ta na parkingu 8’ki nie ma na 100%. W poniedziałek jadę la Litwę – prowadzę tam szkolenie – nagle mi to wypadło i muszę jeszcze dużo nad tym popracować. Mam stojak expozycyjny z kamerami gdzie mam 100HD z obiektywem Fujinon’a piękny obraz – dobierałem właśnie obiektyw do 2025PHD i padło na 6mm oraz podłączylem czujkę ruchu do obrotowej 600HD i teraz jak nikt się nie kręci przy stoisku – ona martwo stoi na wprost – ale jak ktoś tylko podejdzie – wzbudza czujkę i ona zaczyna się kręcić 😉 .

     Odpowiedz
     • Szymon
      Szymon says:

      W ciemniejszych miejscach mam ustawiony exposure time 1/10 lub 1/15. Niżej nie ustawiam, bo za dnia potem jest za jasno. Nie miałem czasu dać zdjęć, bo mam problem z routerem, GW-300R. Na blogu gdzie jest GW-300R napisałem posta w sprawie problemu z góry dziękuje za pomocą. Kamerę Wl-350 miałem już sprzedawać, bo ostatnio była mi bezużyteczna, ale z ciekawości chciałem jej sprawdzić czy da się jej odkręcić obiektyw. I udało się odkręcić ma też obiektyw typu MINI. Domówiłem sobie jeszcze obiektywy 25mm, 16mm,12mm,8mm i będę na niej testować czy uda się rozpoznać twarze, bo posiada tyle samo TVL, co OD-325 zakładam. Nie kupiłem OD-2025HD oraz WN-2600HD powód jest taki, że jestem na etapie rozpoznawania twarzy i tam wiele czynników jest ważnych i podczas testów okazuje się, że potrzebuje TVL więcej a OD-2025HD zakładam, że będzie mieć identyczną ilość, co OD-325HD ze względu na rozdzielczość OD-2025HD 1080pixeli, 325HD 1024pixeli. Jest oczywiście więcej czynników, jakie są potrzebne, aby dobrze rozpoznać i żeby był to dowód w sądzie. Ale dość istotne podczas testów była rozdzielczość w poziomieTVL. Aktualnie będę czekać na nową IP Airlive 5MPX ona rozwiąże na pewno problemy z rozpoznaniem twarzy 🙂

 7. Daniel
  Daniel says:

  Mam pytanie w sumie związane z tematem (ale lekko). 🙂
  Czy rejestrator NVR8 obsłuży dwa dyski 2TB w mirrorze? W instrukcji i wszelkich opisach jest napisane, że obsługuje on maksymalnie 2TB, tylko nigdzie nie ma napisane czy to chodzi o dyski czy o maksymalna przestrzeń. W sumie dwa dyski w mirrorze dają tyle samo przestrzeni dyskowej, ale przed zakupem dysków chcę się upewnić, że jak włożę do NVR8 dwa dyski 2TB, to będę mógł ustawić RAID1 o przestrzeni ~2TB.
  Proszę o w miarę szybką odpowiedź. Rejestrator już za parę do mnie trafi… 🙂

  Odpowiedz
   • Daniel
    Daniel says:

    To super.
    Pod ten rejestrator będzie właśnie podpięte 8 sztuk OD-2025HD. Nagrywanie 24/7 pewnie w rozdzielczości 720p H.264. Rejestrator nie będzie się “ksztusił”? Ma tylko 1 złącze RJ45.

    (tak na marginesie dlaczego Ovislink nie ma rejestratora typu RACK z ośmioma złączami RJ45? O PoE nie wspomne…) 😉

    Odpowiedz
    • Pawel
     Pawel says:

     Hej, jedno złącze – zgadza się – ale Gigabit Ethernet czyli 1000Mbps – kamera może być przycinana na bitrat’e – stąd nawet jeżeli puścisz ją na FULL w 720i nie ma siły by się krztusił – z moich testów obciążenia na max detalach to coś koło 20Mbps czyli do 1000Mbps nam sporo brakuje 😉 no ale jak podepniesz to do switcha bez portu gigabitowego to będzie “kaszel”. Żeby go nie było stosuje się ciecie pasma “bitrate” już wewnątrz kamery IP. Ustawisz na sztywno 10000 bit per second i będzie dobrze.. jak coś – pisz. właśnie dla tego, że jest port o dużej przepustowości to nie musi być ich KILKA. Architektura IP wymusza na nas stosowanie nie tyle rejetratorów wieloportowych co Switchy – no i stąd mamy Switche PoE różnej “maści” http://pl.airlive.com/product/product_2.php?pcid=PC1204218140828 a samych rejestratorów zasilanych przez PoE nie widziałem.

     Odpowiedz
     • Daniel
      Daniel says:

      Chodziło mi o rejestrator, który ma 1 port RJ45 do zarządzania i np. 8 portów RJ45, które są już z PoE (taki ma firma na literę V 😉 ), więc podpina się pod niego kamery nie martwiąc się o ich zasilanie. 🙂
      A co do switcha to będzie Ovislink POE-FSH1608… 16 portów 10/100Mbps – i teraz nie wiem czy to zadziała, bo rejestrator będzie właśnie podpięty pod niego, czyli wszystkie 8 kamer będzie szło poprzez złącze Fast Ethernet w switchu do złącza Gigabit Ethernet w rejestratorze. 🙁

 8. Daniel
  Daniel says:

  Mam już NVR8 i mam już jedną OD-2025HD (ale wielka! 😉 ), więc mogę zaczynać testy, ale… Czy żeby ustawić ostrość obiektywu tej kamery trzeba odkręcić ten – nazwijmy go umownie – przedni “dekielek” i pokręcić obiektywem? Bo mam na tym “dekielku” plombę na której jest napisane “Produce Assembly Seal. Warranty void if this seal is removed or broken”, więc tak trochę dziwnie jest…

  Odpowiedz

Trackbacks & Pingbacks

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *