,

N.MINI – Mini Acces Point 300Mbps, czyli jak podłączyć internet do Telewizora lub PS3

Otrzymałem do testów N.MINI firmy AirLive,   testów połączenia bez użycia konfiguracji przez panel WWW. Trochę się obawiałem takiego podejścia do routerów, po prostu nie znałem i nie słyszałem o tym wcześniej, w głowie tylko obawy przed nie zrozumiałym.  AirLive już około rok temu pisał, że takie urządzenie wejdzie, miało być przełomowe no i weszło na rynek z końcem zeszłego roku, ale żadnych testów nie widziałem.

To co każdy o N.MINI wie, zawiera się w kilku wierszach
 • 300Mbps Wireless-N Miniaturowy-AP
 • Radio w standardzie 2T2R MIMO kompatybilny z 11b/g/n
 • Przycisk WPS konfigurujący zabezpieczenia sieci WiFi
 • Przełącznik sprzętowy trybów pracy
 • Tryby Pracy : AP, Client, Router  oraz Repeater od najnowszej wersji oprogramowania
 • Łatwa Konfiguracja. Bez konieczności ustawiania parametrów przez konsolę czy panel WWW
Czerwone = to co mnie na prawdę zaintrygowało

Box i Out of the Box

Na początku w kontakcie z N.MINI uderza jego wielkość i waga, prawie go nie ma i nic nie waży. Dołączony standardowej wielkości zasilacz wygląda przy urządzeniu imponująco. Diody Led koloru zielonego trącą trochę myszką. W komplecie nie brakuje niczego by zacząć testy, znajdziemy więc skróconą instrukcję obsługi, zasilacz i krótki kabelek RJ45 do podłączenia.

kilka fotek maleństwa

Z założenia N.Mini ma być transmiterem dedykowanym dla urządzeń multimedialnych, które zaczynają w znacznej mierze korzystać z dostępu do sieci Internet. Jak wiadomo kluczową sprawą w tego typu rozwiązaniach jest przepustowość łącza, które tworzymy. Telewizor HD nie jest w stanie wyświetlić poprawnie filmów nagranych w technologii HD 1080i i transmitować  tak dużych plików szybko  przez sieć w standardzie 54G  – jest to ograniczenie już czysto technologiczne, gdzie maksymalny przesył danych udaje się uzyskać przy widzialności anten około 20-22Mbps, stąd migracja do standardu N jest już wymagana.  N.MINI jak najbardziej spełnia tu nasze oczekiwania i stworzony został w oparciu o standard N 300Mbps. Co może uderzyć również jako drugie ? brak anten zewnętrznych !  ja wiem że MIMO i N pracują na fali odbitej, ja wiem że tych anten jest dużo i są w środku, ale jak tu zapewnić szybki transfer z domowego NAS’a na TV bez potężnej anteny –kilka ścian mam po drodze i nawet Laptop daje zauważać w prędkości przesyłania plików że bliżej routera jest zawsze lepiej, ale do tego trzeba zrozumieć ideę urządzenia.

Jak wiemy nikt nie jest w stanie zestawić połączenia bezprzewodowego gwarantując jakąś zadaną przepustowość nie mając pojęcia o lokalizacji. Jeżeli słyszę pytanie, że ktoś potrzebuje mocny router to wiem że będą problemy. Mało ludzi w ogóle ma pojęcie o tym, że komunikacja WiFi to komunikacja obustronna – że sygnał wysyłany musi dotrzeć nie tylko do jednej strony. Każdy więc rozgląda się za Mocnym nadajnikiem myśląc że odbiornik jakoś sobie poradzi. Idąc tym tropem trzeba powiedzieć  prawdę „żeby zestawić połączenie bezprzewodowe gwarantowane niezbędna jest widoczność anten” i to wam powie każdy, kto zajmował się WiFI w sposób profesjonalny mniej lub bardziej. Każde inne poglądy odrzućmy, nie warto. Więc jeżeli chcemy mieć doskonały sygnał i chcemy by anteny się widziały w domu jest to możliwe wtedy i TYLKO wtedy, gdy urządzenia znajdują się w jednym pomieszczeniu. Czyli co ? Ciągniemy jednak kabel ? Jeżeli dom ma powierzchnię 200m2 to na 99% living room czyli nasze miejsce odpoczynku i relaksu przed TV nie znajduje się w miejscu, gdzie stoi nasz router / NAS / komputer  / ups / drukarka – do tego jest zwykle pokój biurowy i żadną mocą nie przebijemy się z sygnałem WiFi do pokoju telewizyjnego zapewniając transfery niezbędne dla telewizji HD.  N.MINI pomaga tutaj znacznie, bo nie musimy się wbijać do samego TV a wystarczy być obecnym tylko w tym samym pomieszczeniu, jeżeli będzie stał za szafą – dobrze, to już nie tak wielka przeszkoda jak kilka czy kilkanaście ścian. Czy w kawalerce będzie to potrzebne lub w mniejszych mieszkaniach ? Znów odpowiedź jest ta sama – wszystko kwestia testów i  sytuacja w której nikt nie jest w stanie powiedzieć NA PEWNO, a taką odpowiedź żąda Kowalski przychodząc do sklepu gdzie zostawia pieniądze.  Choć przyznam, że przeze mnie testowane N.MINI sprawdzały się dzielnie po mimo kompletnego braku widzialności anten, w moim przypadku test po prostu się powiódł. W innym nie koniecznie, bo widzialność anten to podstawa do tego, by wykorzystywać pełną przepustowość urządzenia gwarantując sobie płynny obraz / święty spokój.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ylUhrgFILPs[/youtube]

Zastosowanie N.MINI do połączeń typu AP Client bez żadnej konfiguracji programowej działa znakomicie, urządzenia spinają się bez zająknięcia – w ciągu całego testu nie musiałem nigdy powtarzać czynności przyciskania przycisków „ bo coś było nie tak”. Co ciekawe, wpis w tablicy pamięci flash gdzie N.MINI przechowuje hasła jest na tyle uporządkowany, że zamiana urządzeń miejscami z przestawieniem mechanicznym trybu pracy na odwrót, nie powoduje konieczności powtarzania czynności zestawiania połączenia.  Urządzenie z racji bardzo małego poboru energii elektrycznej praktycznie nie podwyższa swojej temperatury. Pobór prądu zmierzony miernikiem wskazuje wartości poniżej 1 Watt.

Test z TV – długi, ale nie cięty i nie edytowany, sam czysty real.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0IWApO6TPns[/youtube]

Trochę teorii w pytaniach i odpowiedziach. Pytania są takie, jakie sam miałem w związku z tym urządzeniem i nie są to oczywiste oczywistości.

Skoro wciskamy jeden przycisk w urządzeniu A a drugi w urządzeniu B to czy jest to wszystko jedno w jakiej kolejności ?  ODP : najpierw wciskamy w urządzeniu AP  – w końcu on jest główna częścią mostu – w skrócie należy pamiętać że pierwszy „ciśniemy”  ten z kabelkiem.

Ile N.MINI mogę sobie podpiąć jako klientów za pomocą przycisku WPS bez konfiguracji – przecież jakoś numery IP muszą być przydzielane ? jak to jest z tą adresacją ?  ODP: Adresacji jako takiej dynamicznie nie ma – w brew pozorom mechanizm ten wykorzystuje do działania już wcześniej przypisane na sztywno adresy IP gdzie dla AP jest to 192.168.1.254 a dla Klienta 192.168.1.253, oczywiście można się zalogować do urządzenia i dołączyć kolejne sztuki – ale wymaga to już ingerencji w panelu zarządzania.

Po co więc tworzyć takie urządzenie ? ODP : Dla Pana Kowalskiego, żeby przyszedł do domu z 2 x N.MINI i podłączył sobie NOWY telewizor HD do sieci Internet – nadmieniam że Pan Kowalski nie musi być biegłym w obsłudze routerów. Druga sprawa to migracja sieci do standardu N – samo N.MINI będąc już podłączone do sieci jako AP daje nam możliwość korzystania z łącza za pomocą laptopa, tabletu czy palmtopa. Kolejny segment to konsole do gier , które oczywiście w większości mają karty sieciowe WiFi –ale czy to karty N 300Mbps ? raczej nie – a przesyłać pliki wolisz szybciej czy wolniej ?

kilka screenów z wewnątrz urządzenia, tu widać rządzi Sparta

a to wszystko za tak niewiele : Aktualne ceny urządzenia

4 replies
 1. Szymon
  Szymon says:

  Posiadam dwa takie N.Mini i muszę przyznać, że to super urządzenie. Bardzo dobry zasięg (kamery z antenami 5dbi mają czasem gorszy), prosta obsługa stosunkowo. Ani razu mi się nie zawiesiły, używane do kamer w monitoringu. Polecam urządzenie, mimo że cena w stosunku do routerów jest duża, ale i tak warta tej ceny.

  Odpowiedz
  • Pawel
   Pawel says:

   Witaj, tak – to technologia N gdzie urządzenie pracuje w technologii mimo ( multiple input / multiple output ) i dzięki właśnie zastosowania MIMO fala odbita od przeszkody jest również wykorzystywana jako nosnik informacji – stąd lepsze osiągi mimo od tradycyjnych G. Menu urządzenia jest “spartańskie” = również prawda ;). Ciesze się że u Ciebie też się sprawdza.

   Odpowiedz
  • Dawid
   Dawid says:

   A jak jest po chwilowym braku prądu? Po powrocie zasilania urządzenia się same połączą czy trzeba znowu je ręcznie spinać?

   Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *