,

Konfiguracja G.DUO Client +AP oraz WISP+AP na przykładzie z obrazkami

Tak często pojawiające się pytania odnośnie konfiguracji zmuszają do skreślenia tych kilku prostych słów, zaczynajmy więc. Po wyjęciu z pudełka G.Duo podpinam do zasilania, włączam…. i w międzyczasie opowiadam.

 

Konfiguracja Client +AP

 

Mój Router ma IP  10.0.0.1

Twój może mieć 192.168.1.1 lub jakikolwiek inny – ważne żebyśmy
oboje widzieli jaki ma adres IP bo to jest Brama – wyjście na świat, gateway
okno jak tam Twój Bóg powala Ci to w głowie nazywać.

Będziesz za mną postępował krok po kroku.

Idź wg ścieżki w wierszu na górze do ustawień kart sieciowych a klikając 2 x na aktywną kartę sieciową podświetloną na niebiesko

1

Zobaczysz :

2

I teraz ja u siebie klikam Details – TY pewnie Szczegóły.. i
widzimy

3

Dla mnie ważne jest Default Gateway : 10.0.0.1 czyli adres mojego routera… który jak widzisz jest również serwerem DHCP przydzielający adresy IP i jest również wszechwiedzącym o DNS’ach odpowiedzialnych za translację adresów LITEROWYCH słownych na adres cyfrowy w sieci IP. Zapisz te dane na boku – bo my będziemy musieli wskazać te dane G.Duo – bo i skąd ma je znać.
Ok.-
Podłączam G.DUO kablem Rj45 do portu LAN z moim komputerem

W okienku obok zegara wyświetliło mi się
4
co znaczy tyle że Internetu niema, ale kabelek jest wpięty poprawnie.

Wyświetlając tą samą tabelkę, którą sprawdzaliśmy nasz adres Routera widzimy teraz

5

To G.DUO w standardowym trybie przypisał nam adres IP 102.168.1.100 i sam przedstawił się jako nowy Router pod adresem IP 192.168.1.254.
UWAGA : Jeżeli na tym etapie widzisz inny adres IP przydzielony Tobie przez G.DUO = masz włączony adres statyczny i musisz wejść w ustawienia i klikając kolejno jak niżej Properities, później Internet Protocol Version 4 w oknie General zaznacz górne check boxy – pierwszy mówi „pobierz adres automatycznie” drugi „ pobieraj adresy serwerów z DNS automatycznie”

6

Zalogujmy się na niego :
Co musimy zrobić ?
Ustawić go w tryb AP + AP Client ( by był rozszerzeniem naszej istniejącej sieci i żebyśmy widzieli wszystkie komputery w sieci – tryby Wisp i inne tworzą osobną sieć różnych klas a chcemy mieć wszystko razem w jednej.) Problemem jest zapewne to że mój adres IP jest w innej klasie niż adres G.DUO czyli ja mam adresację 10.0.0.1 do 254 a G.DUO obecnie 192.168.1.1-254 czyli musimy również zmienić adres IP G.DUO. Ważne też by ustawić nasz adres później „na sztywno” bo skoro G.DUO dał mi adres IP to znaczy że jego serwer DHCP jest włączony, mój router też ma serwer DHCP włączony – a w jednej sieci 2 serwery DHCP nie mają prawa być włączone czyli gdy wyłączę DHCP w G.DUO top kto mi przydzieli Adres IP ? NIKT – stąd będę musiał w procesie konfiguracji pomyśleć również o tym… no to do dzieła w praktyce.

Otwieram przeglądarkę IE i wpisuję adres G.DUO 192.168.1.254
Widzę okno dialogowe z wybranym trybem WISP + AP

7

Zmieniam na Client +AP i wciskam SETUP
Pojawia się komunikat o wyłączeniu Serwera DHCP

8

Klikam OKAY urządzenie się restartuje i wstanie w trybie Client + AP
– czyli znak dla mnie że mogę przypisać adres ręcznie… skoro wiem że G.DUO ma 192.168.1.254 – to mogę przypisać dowolny z puli 192.168.1.1-253 a wybieram sobie 192.168.1.100

9
I zatwierdzam OKAY.
Zawsze możesz sprawdzić w „szczegółach” połączenia czy na pewno Twoje zmiany zostały wprowadzone
10

Czyli OKAY…
Po minutce urządzenie zgłosiło się powrotem już w trybie Client + AP

11

Więc wchodzę w SETUP

12

Następnie System Configuration

13

I tu muszę zacząć uczyć G.DUO kto jest kto w mojej sieci.. czyli że router jest 10.0.0.1

14

Klikam Apply Change – następnie Reboot.
Jak widzicie G.DUO teraz Zmieniło adres na 10.0.0.254 a sam mam 192.168.1.100 jak niżej…

15

Czyli żeby zobaczyć G.DUO znów muszę zmienić IP na adres z klasy 10.0.0.1 – 255 czyli zmienię na 10.0.0.100 jak niżej …

16

Jak widać uzupełniłem te dane o adres Routera – w końcu jestem już w tej samej klasie podsieci – teraz trzeba to wszystko spiąć po WiFi.
I teraz wpisując NOWY adres G.DUO w przeglądarce czyli 10.0.0.254 pokazuje się panel

gdzie klikamy SETUP

17

Następnie Site Survey

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Moja to Airlive 2.4 więc ją zaznaczam i klikam Connect.

18

I teraz ważne :
19

Pojawił się komunikat że nie skonfigurowałem w ogóle zabezpieczeń : czyli G.DUO nie może się połączyć z już istniejącą siecią bo nie zna hasła.. stąd pyta mnie czy chcę to teraz skonfigurować a ja klikam OKAY.
I wybieram

20

Encryption – zmieniam na taki jaki używam na routerze głównym czyli WPA-2PSK oraz AES ( odradzam TKIP ma dużo błędów skutkujących zrywaniem transmisji )
I wpisuję hasło / klucz sieciowy w moim przypadku : izoalkohol
I wciskam APPLY Change
I pojawia się :
21

To małe Please Wait mówi że urządzenie się restartuje – ZAWSZE ustawienia dotyczące zmiany adresacji IP czy wprowadzaniu nowych haseł wymagają ( jest pewniej ) restartu pełnego urządzenia.
Gdy czerwona kreska będzie pełna i dojdzie do końca po 10-20 sekundach zobaczymy w tymże okienku napis :

22

I TERAZ już na 100% macie Internet podłączony do komputera – po kabelku ….
Wpisując „ping adres routera” czyli u mnie ping 10.0.0.1 otrzymałem

23

A do Google : czyli ping WWW.google.pl

24

Ostatnią rzeczą żeby się przekonać czy G.DUO przepuszcza nadawanie / przydzielanie adresów IP z naszego routera to wyłączyć „sztywne IP” więc zmieniam
Z
25
na
26

I Zatwierdzam przyciskiem OKAY
By zobaczyć jaki G.DUO PRZYSŁAŁO nam adres – patrzymy sobie we właściwości połączenia
Karty sieciowej

27

Czyli dostaliśmy z automatu 10.0.0.100 i poprawne dane że za DHCP i DNS’y odpowiada router domowy. U Ciebie tym routerem może być jak pisałem każde inne IP 192.168.1.1 lub totalnie 80.80.80.80

 

A co jeżeli to wszystko nie działa u Ciebie ?

Możliwości są 2 – to Twój błąd lub zapewne to drugie – to Twój błąd. W konfrontacji TY vs Maszyna to TY jesteś tym wadliwym elementem i miast pisać “nie potrafię” nadużywasz “nie działa”

Jeżeli internet jest Twój, i jego rozdzielasz wykluczamy opcje zabezpieczenia po MAC’u – jeżeli jest Twój wykluczamy restrykcje związane z naliczaniem wartości TTL’a.

Ale jeżeli jest nie Twój a dalej się upierasz, to G.DUO zarówno klonuje MAC Adress wpuszczany do sieci WiFi przez Twojego operatora, jak również pozwala na podbicie wartości TTL.

Konfiguracja WISP+AP

Kartę sieciową w komputerze do którego podpięty jestem kablem ustawiam na Automatyczne pobieranie IP i DHCP – G.DUO ma w tym trybie włączony serwer DHCP stąd nie muszę o nic się martwić.
Wpisuję w IE adres G.DUO : 192.168.1.254 i pojawia się panel konfiguracyjny

30

Klikam więc Setup

31

Następnie SIte Survey by wybrać sieć którą będę klonował.

32

Wciskam Connect i konfiguruję zabezpieczenia dokładnie tak jak miało to miejsce
W przypadku trybu AP + Client
Aż do uzyskania okienka
40

KONIEC :
Przeczytałem gdzieś kilka uwag w sieci jakoby nie można było ustawić w tym trybie adresu IP na porcie WAN – a wystarczy kliknąć po zalogowaniu SETUP by w przyciskach statusu na dole znaleźć linijkę „WAN Port” po której kliknięciu zobaczymy okno jak niżej, gdzie wymuszam właśnie IP Adres 10.0.0.11 wypełniając również maskę podsieci i wskazując Router właściwy czyli 10.0.0.1 i wskazując serwery DNS w mojej sieci czyli 1) Router 2) i standardowe DNS’y TPSA 194.204.152.34 i 194.204.159.1

34

Po wprowadzeniu tych zmian wciskam OK. i następnie Reboot w głównym oknie.
Wprowadzone zmiany widać po wciśnięciu „Device Status”

35

Gdzie widzimy nowy port WAN ma obecnie Fixed IP – adres stały 10.0.0.11

4 replies
 1. Michał
  Michał says:

  Nie mogę sobie poradzić z konfiguracją. Chciałem ustawić g.duo jako repeater (client+ap) połączenia Wifi. Czy fakt, że router też przedstawia się takim samym IP jak Airlive to problem? (192.168.1.254)

  powinienem na sztywno zmienić IP g.duo?

  Odpowiedz
  • Tomy
   Tomy says:

   Tryb repeater to nie jest client+ap. To jest raczej taki MAGIC WDS 🙂 Niby DUO ma dwa niezależne radia więc prędkość teoretycznie nie spada o połowę, ale pamiętaj że kanałów WIFI jest tylko 3 (1,7,13/14) reszta to pseudokanały o niepełnej przepustowości. Jeżeli jest możliwość to użyj kabla UTP do podłączenia AP, wtedy będzie naprawdę niezawodnie. Rozwiązania typu WDS to rozwiązania typu “od biedy…” i “z braku laku…”. Pamiętaj że raz położony kabel daje Ci w przyszłości wiele możliwości np. 2x1000Mbit i pewnie niedługo dużo więcej. Dwa urządzenia w jednej sieci LAN MOGĄ MIEĆ TEN SAM IP … ale działać będzie tylko jedno 🙂

   Odpowiedz
 2. Jacek
  Jacek says:

  Miałem ten sam problem co Michał. Postępowałem dokładnie jak w intrukcji z tym, że zmieniłem IP DUO na z 192.168.1.254 na 192.168.1.2 gdyż mój router Netii miał już IP takie jak DUO. Przy próbie połączenia Radio 1 z moją siecią Netii wyskakuje “connection failure”

  Odpowiedz

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *